Hipertenzijos stadijos ir laipsniai

Apie tai, kad yra hipertenzijos diagnozė, pagalvojama tik tada, kai nuolat kyla veido kraujospūdis arba dažnai šuoliai. Tuo pačiu metu skirtingi hipertenzijos etapai pasireiškia skirtingais stiprumais. Pradinėse ligos stadijose žmonės dažniausiai nežino apie problemų vystymąsi. Kartais net nedideliam temperatūros pakilimui skiriama daugiau dėmesio nei būklės pažeidimui, kai išsivysto arterinė hipertenzija. Patologijos tipai skiriasi simptomų pasireiškimo stiprumu ir gretutinių sutrikimų organizme buvimu. Tiesą sakant, net ir nesant akivaizdžių požymių aukštas kraujospūdis yra ne mažiau pavojingas nei tada, kai jį papildo įvairūs organizmo sutrikimai. Hipertenzijos požymiai yra: galūnių drebulys, pykinimas, galvos skausmas, musės prieš akis. Visi simptomai atsiranda dėl vidaus organų kraujotakos problemų.

kraujospūdžio matavimas hipertenzijai

Hipertenzijos stadijos

Hipertenzijos klinika, atsižvelgiant į poveikį visam organizmui ir lydinčių simptomų stiprumą, skirstoma į stadiją ir sunkumą. Yra 3 etapai. Suskirstymas į etapus padeda gydytojui susisteminti gautus diagnostikos duomenis ir parinkti tinkamą paciento būklės koregavimo taktiką.

1 etapas

1-osios hipertenzijos stadijos kraujospūdžio lygis neviršija 159/99. Šis padidėjimas gali išlikti kelias dienas. Poilsis padės normalizuoti kraujospūdį, pašalins stresą. Patologijai toliau progresuojant, atkurti slėgio normą nebus taip paprasta.

Šiame ligos vystymosi etape požymių, kad ji paveiktų tikslinius organus, nėra. Dėl šios priežasties arterinė hipertenzija dažnai būna besimptomė. Tik kartais sutrinka miegas, gali išsivystyti numanomi galvos ir širdies skausmai.

Atliekant klinikinę diagnostiką, galima nustatyti šiek tiek padidėjusį dugno arterijų tonusą. Pirmoje ligos stadijoje hipertenzinės krizės rizika yra minimali, dažnai tokia situacija atsiranda tik dėl išorinių aplinkybių poveikio organizmui. Rizika taip pat padidėja moterims menopauzės metu. Pradinis etapas gerai reaguoja į gydymą. Tam dažniausiai pakanka pakeisti gyvenimo būdą. Vaistų ne visada reikia. Laiku pradėjus gydymą ir griežtai laikantis gydytojo nurodymų, prognozė bus palanki.

2 pakopa

Tai yra aktyvių patologinių pokyčių induose stadija - sunki hipertenzija. Slėgis 2-ame etape siekia 179/109. Poilsis savo lygio neatstato. Žmogus skundžiasi varginančiais galvos skausmais, dusuliu fizinio krūvio metu, pablogėjusiu miegu, galvos svaigimu, padažnėjusiu pulsu.

Šiam etapui būdingas pirmųjų požymių atsiradimas iš vidaus organų. Dažniausi sunkios hipertenzijos simptomai yra:

 • kairiojo skilvelio hipertrofijos požymiai;
 • tinklainės arterijų spindžio susiaurėjimas;
 • padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje;
 • baltymų buvimas šlapime.

2 stadijos hipertenzija žymiai padidina pavojingų komplikacijų, galinčių sukelti insultą, riziką. Be nuolatinio gydymo tai neveiks.

3 etapas

Tai organų taikinių sutrikimų stadija dėl patologinių arterijų pakitimų ir sutrikusios kraujotakos visame kūne. Labai sunki hipertenzija 3 stadijoje. Paskutinė hipertenzijos stadija yra sunkiausias, išplitęs organizmo sutrikimas, pažeidžiantis tikslinius organus. Labiausiai pažeidžiamos akys, inkstai, smegenys ir širdis. Slėgis 3 etape yra stabilus, jį sunku normalizuoti net gydant vaistais. Dažnai yra šuolių iki 180/110 mm Hg. Art. ir dar daugiau. Simptomatologija yra panaši į tą, kuri atsiranda 2-ajame etape, tačiau be to, ją lydi patologiniai paveiktų organų pasireiškimai. Dažnai pablogėja atmintis, labai sutrinka širdies ritmas, mažėja regėjimo aštrumas.

Šis etapas yra pavojingas, nes jis visada veikia širdį. Sutrinka jo kontraktilumas ir impulsų laidumas miokarde.

Laipsniai

Padidėjus kraujospūdžiui ir nesant taikomų priemonių poveikio, galima daryti prielaidą, kad liga progresuoja. Optimalus kraujospūdžio lygis yra 120/80. Sistolinio spaudimo norma svyruoja nuo 120 iki 129, o diastolinio – nuo 80 iki 84. Taip pat yra aukštas normalus spaudimas, kai žmogus jaučiasi gerai – iki 139/89 mm Hg. Art. Medicinoje hipertenzija skirstoma į 3 laipsnius.

I laipsnis

1-ojo laipsnio arterinė hipertenzija yra nesunki, jai būdingi slėgio kritimai ir svyravimai nuo 140/90 iki 159/99. Krizės rizika tokioje situacijoje yra sumažinta iki minimumo, nėra kitų organų ir centrinės sistemos disfunkcijos simptomų. nervų sistema. Norint nuslopinti priepuolį, be specialių tablečių vartojimo, reikia šiek tiek atsipalaiduoti, stengtis vengti streso, pasivaikščiojimai ir teigiamos emocijos turi teigiamą poveikį sveikatai.

galvos skausmas su hipertenzija

Jei sistolinis spaudimas neviršija 159, o diastolinis - 99 mm Hg. Art. , tuomet žmogui diagnozuojama lengva hipertenzija – pirmojo laipsnio. Jai būdingi tokie požymiai:

 • galvos skausmai, kurie stiprėja nuo fizinio krūvio;
 • veriantis, skaudantis pojūtis kairėje krūtinėje, jis spinduliuoja į mentę ir po ranka;
 • galvos svaigimas, kuris yra toks stiprus, kad gali apalpti;
 • širdies plakimo pagreitis;
 • juodos musės;
 • spengimas ausyse;
 • miego sutrikimai.

Žmogus nustoja pastebėti išvardytus simptomus, jei jie nuolat vystosi. Hipertenzijos priepuolis gali prasidėti veikiant stresui ir, tinkamai padedant, praeina be pasekmių.

II laipsnis

2-ojo laipsnio hipertenzija pradeda vystytis aktyviau. Slėgio lygis jau siekia 160/100 - 179/109. Išsivysto hipertenzinės krizės požymiai - atsiranda šaltas prakaitas, odoje atsiranda žąsies odos, veido oda parausta.

2-ojo ligos laipsnio simptomai yra šie:

 • laikina smegenų išemija - organo kraujotakos pablogėjimas;
 • kreatinino koncentracijos kraujyje padidėjimas;
 • tinklainės arterijų susiaurėjimas;
 • kairiojo skilvelio dydžio padidėjimas;
 • baltymas šlapime, kuris randamas atliekant tyrimus;
 • nuolatinis nuovargis;
 • pykinimas;
 • pulsavimas galvoje;
 • veido patinimas;
 • stiprus prakaitavimas;
 • vidaus organų pažeidimas;
 • pirštų tirpimas;
 • neryškus matymas;
 • krizių.

Vaistai blogai susidoroja su paciento būklės normalizavimu. Gydytojai atkreipia dėmesį ne tik į spaudimo lygį, bet ir į ligos vystymosi greitį. Antrojo laipsnio hipertenzija pažeidžia inkstus. Beveik visada pacientas skundžiasi negalavimu.

III laipsnis

3 laipsnio hipertenzija yra sunkiausia. Jai įvykus, smarkiai krenta regėjimas, pablogėja atmintis, dažnai pasireiškia tachikardija ir didelė hipertenzinės krizės rizika. Šios būklės komplikacijos yra trombozė, encefalopatija, aneurizma, inkstų ir kairiojo širdies skilvelio nepakankamumas, mėlynių susidarymas visame kūne ir regos nervo patinimas. Patologija yra negrįžtama. Sergant 3 laipsnio hipertenzija, pacientui būtinai reikia išorės pagalbos ir priežiūros. Pagrindiniai hipertenzijos požymiai yra:

 • aritmija;
 • netvirta eisena;
 • reikšmingas regėjimo sutrikimas;
 • kraujotakos pažeidimas smegenyse, provokuojantis parezę ir paralyžių;
 • krizė, lydima sumišimo ir kalbos sutrikimo;
 • aštrus širdies skausmas;
 • atsikosėjimas krauju;
 • mobilumo ir savitarnos galimybių apribojimas;
 • nesugebėjimas tinkamai bendrauti.

Šie simptomai rodo hipertenzijos progresavimą ir naujų organų įsitraukimą į ligą. Palaipsniui išsivysto daugiau negrįžtamų komplikacijų.

Klasifikavimas pagal rizikos veiksnius

Hipertenzija visų pirma pavojinga dėl daugybinių ir dažnai negrįžtamų komplikacijų. Dauguma pacientų tampa neįgalūs arba miršta ne konkrečiai nuo aukšto kraujospūdžio, o nuo ūmių jo išprovokuotų kitų organų sutrikimų.

Pavojingiausios būklės yra išeminė nekrozė, smegenų kraujavimas, infarktas, inkstų nepakankamumas. Siekiant išvengti įvairių komplikacijų, susijusių su kitų organų disfunkcija, gydytojas apžiūros metu nustato rizikos laipsnį. Rizikos lygiai nurodomi skaičiais nuo 1 iki 4. Pasirodo, diagnozėje yra informacija apie pažeidimo laipsnį ir riziką, pvz. , GB 2 laipsnis, 4 rizika.

Maža rizika (nereikšminga)

Šis hipertenzijos komplikacijų išsivystymo rizikos rodiklis stebimas jaunesnėms nei 65 metų moterims ir jaunesniems nei 55 metų vyrams, sergantiems lengva hipertenzija 1 stadijoje. Per ateinančius 10 metų tik 15 % žmonių atsiranda papildomų širdies ir kraujagyslių sutrikimų dėl hipertenzijos. Šiuos ligonius dažniausiai kreipiasi bendrosios praktikos gydytojai, nes nėra prasmės lankytis pas kardiologą ir įgyvendinti rimtą gydymą.

Kai nedidelė rizika išlieka, per ateinančius 6 mėnesius žmogus turi keisti gyvenimo būdą. Tai lems teigiamus pokyčius. Jei nėra rezultatų ir nepavyksta sumažinti kraujospūdžio, rekomenduojama keisti paciento valdymo taktiką ir taikyti vaistų terapiją.

Vidutinė rizika

Šiai pacientų grupei priklauso hipertenzija sergantys pacientai, kurių kraujospūdžio rodikliai ne didesni kaip 179/110. Paprastai šie žmonės turi 1–2 rizikos veiksnius iš šių:

 • rūkymas;
 • genetika;
 • nutukimas;
 • didelė cholesterolio koncentracija;
 • fizinio aktyvumo trūkumas;
 • sutrikusi gliukozės tolerancija.

Per ateinančius 10 metų pavojingos širdies ir kraujagyslių patologijos išsivysto 20 proc. Tinkamo gyvenimo būdo organizavimas yra neatsiejama sveikatos palaikymo dalis. Per 3-6 mėnesius vaistų galima ir neskirti, kad pakeitus gyvenseną pacientas kuo labiau atkurtų sveikatą.

didelė rizika

Šiai rizikos grupei priklauso pacientai, kurių rodikliai yra 179/110 ar daugiau, esant daugiau nei 2 predisponuojantiems veiksniams. Taip pat didelė rizika yra žmonėms, kuriems yra organų taikinių pažeidimas, cukrinis diabetas, tinklainės kraujagyslių sutrikimai, aterosklerozė.

Rizikos veiksnių taip pat gali nebūti, bet žmonės, sergantys 3 stadijos hipertenzija, vis tiek yra didelės rizikos grupėje. Juos turi gydyti kardiologas. Komplikacijų rizika siekia 30 proc. Gyvenimo būdo normalizavimas naudojamas tik kaip papildoma taktika, atsižvelgiant į specialiai parinktų vaistų vartojimą. Veiksmingiausių vaistų pasirinkimas turėtų būti atliktas kuo greičiau.

Gydymo metodai

Pagrindinis hipertenzijos gydymo tikslas yra sumažinti spaudimą ir užkirsti kelią pasekmiams. Visiškai pasveikti neįmanoma, tačiau stadijos nustatymas ir adekvatus gydymas padeda sustabdyti aktyvų patologijos progresavimą ir sumažinti hipertenzinės krizės riziką.

Vaistų terapija dažniausiai apima antihipertenzinių vaistų, kurie slopina norepinefrino gamybą ir jo vazomotorinį aktyvumą, vartojimą. Tuo pačiu metu reikia skirti diuretikus, antitrombocitus, hipoglikeminius, hipolipideminius ir raminamuosius vaistus. Nesant laukiamo rezultato, vienu metu atliekamas kelių antihipertenzinių vaistų kombinuotas poveikis.

Esant hipertenzinei krizei, per valandą po priepuolio reikia sumažinti spaudimą, kitaip padidėja pavojingų komplikacijų ir mirties rizika. Esant tokiai situacijai, antihipertenziniai vaistai vartojami injekcijomis arba lašeliniu būdu.

Tabletes nuo hipertenzijos

Nepriklausomai nuo organizmo disfunkcijos laipsnio ir stadijos, svarbus terapijos metodas yra mitybos normalizavimas, specialios dietos laikymasis. Dietoje būtinai turi būti maistas, praturtintas magniu, kaliu, vitaminais. Būtina apriboti druskos vartojimą, atsisakyti alkoholio, kepto ir riebaus maisto. Esant nutukimui, dienos kalorijų kiekis dietoje mažėja, cukrus, pyragaičiai ir kiti konditerijos gaminiai yra draudžiami.

Sergantiems hipertenzija naudingas vidutinio sunkumo fizinis aktyvumas – mankštos terapija, plaukimas, vaikščiojimas. Gydomasis masažas taip pat gerai veikia savijautą sergant hipertenzija. Rūkyti griežtai draudžiama, atsparumą stresui reikia ugdyti pasitelkus psichoterapines praktikas ir atsipalaidavimo metodus.

Kompleksinės terapijos veiksmingumas vertinamas pagal kelis kriterijus:

 1. Trumpalaikiai tikslai yra normalizuoti spaudimą iki tokio lygio, kad pacientas jaustųsi gerai.
 2. Vidutinės trukmės tikslai yra užkirsti kelią tikslinių organų patologijų atsiradimui ir aktyviam vystymuisi.
 3. Ilgalaikiai tikslai – išvengti komplikacijų ir pailginti paciento gyvenimą.

Hipertenzija – liga, kurios daug lengviau išvengti, nei su ja kovoti visą gyvenimą, stengiantis palengvinti simptomus ir užkirsti kelią sistemingam būklės pablogėjimui. Kuo anksčiau bus nustatyta diagnozė ir nustatoma hipertenzijos stadija, tuo veiksmingesnis bus gydymas.